Past articles

Subscribers

Show Ad

Buyukkaristiran'in tarihi


Contact Buyukkaristiran
Phone: 5587448
Location : Büyükkarıştıran, Lüleburgaz
Visit Website

$ 113.00

1937 Ağustosta yılında çalışıyorduk. Alpullu sebebi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğini duyduk. Köyün mezarlık hendeği boyunca toplandık. öğlen ile ilkindi arasında geldi. Halk coşkuyla karşıladı. Sabiha Gökçen’de havadan uçakla takip ediyordu. Sağ başta üstü gri elbiseli açık arabada Mustafa Kemal Atatürk, orta yerde lacivert ceketli ismet inönü bulunuyordu. Sol başta ise manevra kıyafetli Fevzi çakmak bulunuyordu. Halkı selamlayarak mektebe girdiler. O zamanın Muhtarı Recep Saygın “Paşam, kamu sizi görmek istiyor” Demiş. Mustafa Kemal Atatürk’te beş dakika kadar okulun balkonuna çıktı. bununla birlikte birlikte bulunan komutanlar birinci ordu komutanı Org. Fahrettin Atay, beşinci kolordu komutanı Salih Omurtak bulunuyordu. Köy muhtarı onlara kahve ve ayran ikram etti. Yarım saat kaldıktan sonra iğneler köyü yöntemini takiben Saray’a gittiler. Atatürk’ün başında bir şapka bulunuyordu. Trakya Müfettişi Kazım Dirik’e tarihi eseri (Horhor çeşme) köy çeşmesini yaptırmasını söyledi.

Büyükkarıştıran’ın ekonomisinde tarım alanı kayda değer olmakla beraber 1977 yılında bölgede sanayileşme başlanıyor. Bölgede hızla gelişen sanayileşme dışında kalan ziraat arazilerinde ise buğday, arpa ve ayçiçeği yetiştirilmeye devam etti. Hayvancılığın da yapıldığı Büyükkarıştıran’da çoğunlukla süt inekçiliği yapılıyor. Büyükkarıştıran ekonomisine katkıda bulunan sanayicilerin bazıları şöyle:

Trakya Cam endüstri, Kırklareli Paşabahçe Cam sanayi, Oto Cam sanayi, Doysan Yağ sanayi, Zorlu Brode endüstri, Zorlu Linen endüstri, Eczcıbaşı Zentiva ilaç San.A.ş.,Tüp Merserize A.ş,Trakya Döküm endüstri, Auer imalat endüstri, Agro – San Kimya sanayi, Cihangir Tekstil endüstri, Edip iplik sanayi, Afşin Tekstil endüstri, Genç – Renk Tekstil endüstri, Denim Kumaşcılık sanayi, Gen – Mak Tekstil endüstri,Uzelli Kaset endüstri, Tetsan Trakya Elektrik Aletleri endüstri, ölçüsan ölçü Aletleri sanayi, Kale Nobel Ambalaj sanayi.

Büyükkarıştıran’ın sanayileşmesi ve gelişim göstermesi ile beraber istanbullu müteahhitler Büyükkarıştıran’da kazanç yapmaya başlanıyor. Büyükkarıştıran hem TEM yakın hem de E-5 üstünde bunun yanında istanbul’a 120 kilometre mesafede yer alıyor. Yapılacak olan Kanal istanbul projesine 50- 60, Tekirdağ Limanına 35 kilometre mesafede bulunuyor. sektörünün de istanbul’dan çıkacak olması, bölgenin lojistik merkezi biçimine gelmesi bölgeyi çok kıymetli yapıyor. Gelecekte istanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı olacak Büyükkarıştıran’da gayrimenkul fiyatlarının 5–10 sene arasında çok aşırı çoğalacağı düşünülüyor.
Adsense code
    fbshare Show Ad
    Flag ad
    This ad has been viewed 1423 times